Profesjonalna pielęgnacja antycellulitowa
1. Kawitacja
2. Presoterapia
3. Masaż próżniowy i rolkowo-próżniowy
W walce o smukłą sylwetkę i idealnie wygładzoną cerę kobiety są gotowe na wszystko. Stosują najróżniejsze metody – od domowych zabiegów body wrapping z miodem i pieprzem po zaawansowane technologiczne zabiegi w specjalizowanych klinikach.
W tym artykule porozmawiamy o tym, jak pozbyć się cellulitu szybko i na pewno.
Cellulitem się nazywa strukturalne zmiany tkanki tłuszczowej wywołane zaburzeniem przepływu chłonki. Na powierzchni skóry to się objawia w postaci guzków i dołków. Dłuższe zatrzymanie chłonki skutkuje zapaleniem tkanki łącznej – skóra zmienia kolor, mogą pojawiać się ból i obrzęki.
Głównym atutem domowych zabiegów jest ich niski koszt. Ale do otrzymania dobrego efektu należy dołożyć starań – kilka zabiegów owijania i masaży na pewno nie wystarczy, pierwsze efekty będą zauważalne za co najmniej 1-2 miesiące regularnych zabiegów. Oprócz tego, żadna metoda domowa nie daje efekty bez korygowania diety i podwyższenia aktywności fizycznej.
Zakres profesjonalnych metod usuwania cellulitu jest bardzo szeroki.
Wszystkie są skierowane na poprawę przepływu chłonki i krwi w tkankach oraz spalanie tłuszczu i ujędrnienie skóry.
W odróżnieniu od metod domowych, zabiegi w salonie szybko owocują efektem – już po 1-3 wizytach. Minusem profesjonalnych programów antycellulitowych jest ich cena.
Zasada działania urządzeń do kawitacji polega na stosowaniu zjawiska fizycznego o tej samej nazwie – kawitacji. Kawitacja ultradźwiękowa to zdolność fal ultradźwięku o niskiej częstotliwości do wytwarzania w płynie bąbelków próżniowych. O ile w komórkach tłuszczowych mieści się woda oraz trójglicerydy kwasów tłuszczowych, ten efekt w pełni się sprawdza. Dotykając błon komórek tłuszczowych bąbelki próżniowe pękają i uszkadzają błony komórkowe. Wskutek tego zawartość komórki wylewa się w przestrzeń międzykomórkową, skąd jest bezboleśnie i bezpiecznie wydalana przez układ chłonny organizmu. Po jednym zabiegu kawitacji klient może się pozbyć do 4 centymetrów w obwodach ciała. Potencjał metody jest ogromny, ale warto za wszelką cenę dążyć do rekordowych wskaźników redukcji tkanki tłuszczowej.
Powierzchnia skóry podczas kawitacji nie jest uszkadzana, nie pozostaje na niej żadnych zaczerwienień lub obrzęków. Metoda pasuje dla kobiet nawet o najbardziej wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień i występowanie krwiaków.
Sąsiednie komórki (mięśniowe, nerwowe, komórki krwi i naczynia) także nie są uszkadzane.
By w pełni wykorzystać możliwości zabiegu, kawitację należy dopełniać zabiegami do drenażu limfatycznego: presoterapią, masażem, liftingiem RF. Często producenci łączą w urządzeniach odpowiednie funkcje – na przykład, kawitację i lifting RF, jak w ZEMITS Statur Pro czy ZEMITS Abigon. Urządzenie do kawitacji można kupić na raty, obniżając w taki sposób obciążenie swojego budżetu, i od razu zacząć zarabiać. Ogólnie, kilka klientów na miesiąc będą pokrywać regularną ratę, reszta jest Twoim dochodem.
Presoterapia jest świetną alternatywą dla masażu ręcznego. Urządzenie do presoterapii jest kompresorem, podłączonym do specjalistycznego kombinezonu, podzielonego na osobne odizolowane od siebie sekcje. Każda z tych sekcji jest po kolei nadmuchiwana w zależności od wybranego programu.
W efekcie mamy bardzo delikatny, ale głęboki i skuteczny masaż na całe ciało i osobne partie (na przykład, nogi lub plecy).
Zakup urządzenia do presoterapii będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla gabinetu masażu, jak i salonu kosmetycznego. Presoterapia jest świetnym dopełnieniem do wszystkich programów antycellulitowych, zabiegów do modelowania sylwetki oraz ujędrniania ciała, może być też elementów programów leczniczych (jest, na przykład, stosowana do usuwania obrzęków nóg, pleców podczas terapii żylaków).
Wybierając urządzenie do presoterapii, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ilość kanałów – czyli ilość samodzielnych sekcji. Na przykład, urządzenie ZEMITS Sisley ma 28 kanałów. Zaletą tego urządzenia jest także to, że można stosować nie cały kombinezon, ale też jego część – na przykład, odłączyć masaż rąk i pleców i przeprowadzać zabieg tylko na uda lub nogi do kolan. W taki sposób można urozmaicić zakres usług w salonie i zaproponować zarówno tańsze, jak i luksusowe opcje zabiegów dla swoich klientów.
Masaż próżniowy polega na wpływie ujemnego ciśnienia na powierzchnię skóry. Czyli w końcówce głowicy jest sztucznie wytwarzany efekt próżniowy, wskutek czego partia skóry i tkanki podskórnej jest zasysana do środka. Przesuwając głowice po skórze, kosmetolog dokonuje masażu skóry, podskórnej tkanki tłuszczowej i mięśni. Niektóre modele urządzeń do masażu próżniowego, jak na przykład ZEMITS Shape 6.0 są wyposażone w dodatkowe końcówki do zabiegów na twarz.
W urządzeniach rolkowo-próżniowych wpływ próżni jest nasilany przez rolki mechaniczne o różnych kształtach. Podchwytując fałdę skórno-tłuszczową, rolki dodatkową ją rozgniatają, pogłębiając i nasilając wpływ masażu.
Mechaniczny wpływ rolek nasila efekt masażu próżniowego i sięga głębszych warstw tkanki.
Masaż próżniowy, a tym bardziej rolkowo-próżniowy (nawet w najmniej intensywnym trybie) może jest okazać metodą zbyt mocną do bardzo delikatnej, skłonnej do występowania krwiaków i uszkodzeń skóry. Jeśli po zabiegu na skórze klienta pojawiają się duże krwiaki, występują nieprzyjemne odczucia lub ból już podczas zabiegu – koniecznie należy obniżyć moc zasysania próżniowego. Dla pacjentów bardzo wrażliwych najlepiej wybrać inne, bardziej delikatne metody: presoterapię, kawitację, elektroporację ze stosowaniem środków do spalania tłuszczu, lifting RF.
Najlepsze urządzenia do masażu rolkowo-próżniowego są zazwyczaj wyposażone w dodatkowe funkcje. ZEMITS Bionexis oprócz masażu próżniowego i rolkowego wpływa na skórę za pomocą liftingu RF, terapii LED i podczerwieni. Połączenie tych metod pozwala na tworzenie najskuteczniejszych kursów zabiegowych do modelowania ciała i usuwania cellulitu.
Niezależnie od rodzaju terapii antycellulitowej, który wybierze klient, trzeba pamiętać – przede wszystkim należy zadbać o normalizację diety i stabilizację spożywania wody, zapewnić należytą równowagę aktywności fizycznej i wypoczynku, zminimalizować stres. Zdrowy tryb życia jest kluczem do długowieczności, a właściwie dobrane zabiegi antycellulitowe, modelujące i ujędrniające pomogą, by ciało wyglądało pięknie w każdym wieku.