Białka strukturalne produkowane są przez fibroblasty. Makrocząsteczki białka łączą się we włókna. W procesie starzenia, dochodzi do zmian w procesach fizykochemicznych włókien (rozplątują się i skracają), powodując zmiany w wyglądzie skóry. Przeciętnie tracimy 1 % kolagenu rocznie w wyniku jego degradacji i zmniejszonej syntezy. Odpowiedzią na ten problem jest wykorzystanie fal radiowych. Fale o częstotliwości radiowej docierają do głębszych warstw skóry i wpływają na włókna kolagenu (efekt termiczny), a warstwy powierzchowne skóry pozostają niezmienione.
RF jest uważany przez lekarzy medycyny estetycznej za nieinwazyjną i nieoperacyjną metodę usuwania zmarszczek i ujędrniania skóry przy krótkim nakładzie czasu oraz z długim efektem leczniczym.
Działanie kosmetyczne fal radiowych polega na diatermii przy pomocy prądu szybkozmiennego o wysokim napięciu. Główne działanie biologiczne polega na przegrzewaniu włókien kolagenowych. Pod wpływem ciepła ulegają skurczeniu, a wtórnie napięciu. Sprzyja to, pobudzeniu fibroblastów do syntetyzowania białek niezbędnych do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu zjawisku uzyskuje się efekt zwiększonego napięcia skóry oraz poprawy jej elastyczności. Emitowana energia nie powoduje ablacji ale generuje w tkance energię cieplną zdolną do spowodowania zmian konformacyjnych we włóknach kolagenu. Jest to ciepło endogenne wytwarzane wewnątrz tkanek. Pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego następuje w atomach i cząsteczkach przesunięcie ładunku, zwane polaryzacją.
Dla uzyskania jak najlepszych efektów leczniczych zabiegi przeprowadza się w serii około 6 zabiegów co 10-15 dni.