W walce o idealnie gładką cerę najbardziej wytrwałym i dokuczliwym wrogiem są blizny i rozstępy. To niedoskonałości skóry powstałe wskutek uszkodzenia jej górnych i środkowych warstw oraz ich zastąpienia przez włóknistą tkankę łączną - najpierw są różowe, potem stają się blade i dość widoczne na skórze.
Jak skutecznie się tych znaków pozbyć?
Jeśli blizny i rozstępy są średnio widocznie, stosunkowo “świeże” i nie głębokie, można spróbować różnych środków przeciw bliznom - w drogeriach lub aptekach znajdziecie liczne kremy, żele, maści, płyny mogące zmniejszyć te uszkodzenia i odpowiednio zadbać o skórę wokół nich.
Co trzeba wiedzieć o kosmetykach do usuwania rozstępów i blizn?
- Nie licz na natychmiastowy efekt - skuteczność od kremów i maści będzie widoczna po tygodniach, a częściej miesiącach regularnego stosowania.
- Wybieraj środki zawierające witaminy A, D i E - dodatkowo wzbogacisz skórę w elementy odżywcze i poprawisz jej kondycję.
- Nie zapominaj o środkach naturalnych - nagietek lekarski, len, olej z nasion róży, a nawet zwykła cebula mają działanie przeciwzapalne i łagodzące, mogą zmniejszyć świeże różowe blizny i zapobiec ich rogowaceniu.
W przypadku gdy blizny są zastarzałe, blade i bardzo widoczne, kremy nie będą miały widocznego efektu - warto się zainteresować metodami medycyny estetycznej.
Najbardziej skutecznymi sposobami walki przeciw bliznom i rozstępom są terapia laserowa i dermabrazja w kilku odmianach:
- laser frakcyjny - działa za pomocą regulowanej energii cieplnej przenikającej w uszkodzone tkanki. W taki sposób pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co powoduje szybkie zniknięcie blizny.
Efekt jest widoczny już po pierwszej serii z 3-5 zabiegów.
- Mikrodermabrazja - należy do peelingów złuszczających: usuwa uszkodzone komórki naskórka, niby ścierając bliznę niczym jubiler szlifuje szlachetne kamienie usuwając nierówności i wady.
Efekt jest widoczny po 6-10 zabiegach.
Do metod medycyny estetycznej nie wymagających stosowania urządzeń kosmetycznych należy cały szereg różnego rodzaju narzędzi walki z bliznami. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich to:
- mezoterapia - zastrzyk podskórny z substancjami odżywczymi; może być stosowany także dermaroller (przyrząd do wprowadzania płynów pod skórę za pomocą mikroigiełek). Po serii zabiegów blizny i rozstępy się wygładzają, skóra staje się promienna i odżywiona.
- kwas hialuronowy - najlepiej pomaga na blizny zanikowe (wklęsłe). Ta substancja wypełnia bliznę, dzięki czemu staje się prawie niewidoczna. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się do 2 lat.
- peelingi chemiczne - złuszczenie górnej warstwy naskórka za pomocą różnych substancji chemicznych (kwasy glikolowy, pirogronowy, migdałowy, mlekowy i inne). Działanie podobne jak przy mikrodermabrazji - szlifuje skórę zacierając ślady uszkodzeń.
- ozonoterapia - zastrzyki ozonu i tlenu - substancji powodujących szybką regenerację skóry i aktywną produkcję nowych komórek, dzięki czemu następuje zanik blizn i rozstępów. Na te ostatnie jest szczególnie pomocna.