Terapia anti age jest jednym z najpopularniejszych kierunków nowoczesnej kosmetologii. Jednak nie wszystkie metody są tak samo bezpieczne ― wziąć chociażby chirurgię plastyczną czy zastrzyki botoksu, które poniekąd mogą zagrażać poważnymi powikłaniami.
Technologie kosmetyczne pomagają rozwiązać problem starzenia się skóry bez stosowania inwazyjnych metod ― mamy do wyboru mezoterapię bezigłową, lifting RF oraz terapię mikroprądami.
Ostatnia metoda należy do najbardziej innowacyjnych i charakteryzuje się szybkim wzrostem popularności. Dlaczego? Opowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Terapia mikroprądami, nazywana także stymulacją mięśniowo-nerwową to metoda fizjoterapeutyczna o niskim stopniu inwazyjności. Metoda polega na stosowaniu impulsów elektrycznych o niskiej mocy (od 10 do 600 mkA). Impulsy te przenikają w głębokie warstwy skóry właściwej oraz tkankę mięśniową i poprawiają potencjał elektryczny komórek, który z wiekiem ulega zaburzeniu, co z kolei powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu oraz niweluje zdolność do regeneracji komórkowej.
Na jakie problemy stosuje się mikroprądy?
Metoda terapii mikroprądami charakteryzuje się wysoką skutecznością i nie powoduje skutków ubocznych ― po zabiegu cera jest wygładzona, bardziej elastyczna, wygląda świeżo i młodo, ma ładny koloryt. Ponadto dzięki efektowi usuwania obrzęków zabieg sprzyja korygowaniu owalu twarzy.
Terapia mikroprądami nie jest stosowana jedynie do twarzy ― jest również pomocna w pielęgnacji ciała. Po zabiegu można osiągnąć zauważalne efekty związane zwłaszcza z terapią cellulitu, usuwaniem jego wizualnych objawów, ogólnym ujędrnieniem skóry i poprawą jej kondycji.
Zabieg terapii mikroprądami do twarzy jest przeprowadzany zarówno z osobna, jak i w połączeniu z innymi metodami kosmetycznymi, jak to peelingiem, masażem do twarzy bądź maseczką. Ze względu na nieinwazyjność zabiegu może on być stosowany jako metoda rekonwalescencyjna po zabiegach powodujących podrażnienia lub mikrouszkodzenia cery (na przykład, peelingach chemicznych czy mikrodermabrazji).
Jak każdy zabieg terapeutycznych, mikroprądy posiadają szereg standardowych przeciwwskazań, do których należą zwłaszcza:
Zabieg terapii mikroprądami nie posiada żadnych ograniczeń wiekowych. Należy jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku gdy pacjent zażywa leki w kursie.
Diagnostyka. Przed rozpoczęciem kursu kosmetolog dopasowuje program terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta ― na przykład, do leczenia skóry są stosowane mikroprądy o zasięgu powierzchownym, do stymulacji mięśni twarzy bądź terapii anti-age stosuje się impulsy o głębszym zasięgu.
Przeprowadzanie. Zabieg jest przeprowadzany ze stosowaniem różnorodnych elektrod bądź też rękawiczek do masażu mikroprądami. Mogą one być przesuwane po skórze wzdłuż linii do masażu (metoda labilna) lub mocowane na sztywno (metoda stabilna).
Metoda labilna jest dobra do zabiegów na twarz i delikatne partie (na przykład, wokół oczu), metoda stabilna z kolei jest stosowana do dużych partii ciała. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 60 minut. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa jedynie lekkie nakłucia, nie ból. Ponadto zabieg ma efekt relaksujący.
Po zabiegu. Kosmetolog nanosi środek kosmetyczny dopasowany do typu skóry. Terapia mikroprądami nie wymaga specjalnej pielęgnacji skierowanej na rekonwalescencję, ponieważ zabieg nie uszkadza naskórka. Pielęgnacja domowa ma być przeprowadzana według schematu “oczyszczanie ― tonizacja ― nawilżanie ― odżywianie”. Środki kosmetyczne mają być dopasowane do typu skóry i ― najlepiej ― wzbogacone w substancje aktywne.
Terapia mikroprądami poprawia zdolność skóry do wchłaniania elementów odżywczych, dlatego zabieg może być jeszcze bardziej skuteczny w połączeniu z kursem maseczek odżywczych do twarzy.
Ilość zabiegów w kursie terapii mikroprądami jest ustalana indywidualnie na etapie diagnostyki. Zazwyczaj kurs składa z 6-12 zabiegów przeprowadzanych z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu, co pozwala na zawarcie kursu w obrębie od 2 tygodni do półtora miesiąca.
Pierwsze zauważalne efekty pielęgnacyjne występują w drugiej połowie kursu.
Zalecane jest przeprowadzanie zabiegów wspomagających i utrwalających efekt (1-2 razy w miesiącu).
Wyposażając gabinet kosmetyczny, każdy właściciel stoi przed wyborem ― czy to będzie zestaw urządzeń monofunkcyjnych, czy też urządzenie wielofunkcyjne. W przypadku urządzania gabinetu “od zera” lepszym rozwiązaniem będzie zakup kombajnu kosmetycznego o wielu funkcjach ― nowoczesne modele najczęściej też zawierają terapię mikroprądami. Gdy zaś gabinet jest już wystarczająco wyposażony, można stawić na zakup monofunkcyjnego urządzenia do terapii mikroprądami ― dzięki popularności i opłacalności metody ta inwestycja szybko się zwróci.
Rozpatrzmy kilka nowych modeli urządzeń zawierających funkcję terapii mikroprądami.
Zemits Adrinox. To specjalistyczne monofunkcyjne urządzenie do mikroprądów będzie dobrym rozwiązaniem dla wyposażonych już gabinetów kosmetycznych, w których brakuje tylko funkcji mikroprądów. Urządzenie jest wyposażone w trzy typy elektrod do różnych partii, w tym też wrażliwych, oraz rękawiczki do masażu mikroprądami.
Zemits Adrinox 2.0. Zemits przedstawia nowe urządzenie do terapii mikroprądami służące do przeprowadzania zabiegów odmładzających i pielęgnacyjnych oraz masażu i drenażu limfatycznego. Urządzenie jest wyposażone w 3 pary końcówek różnego rozmiaru oraz rękawiczki do masażu mikroprądami. Wyróżnia się prostotą obsługi, stylowym i nowoczesnym designem, małymi wymiarami i będzie świetnym dopełnieniem do każdego gabinetu kosmetycznego.
Zemits Verstand Pro. Amerykańska marka Zemits prezentuje wielofunkcyjny kombajn kosmetyczny Verstand Pro, łączący w sobie 6 najpopularniejszych funkcji do oczyszczania i odmładzania skóry. Celem technologii BioTok jest odnowienie funkcji tkankowych na poziomie komórkowych. Technologia BioTok wpływa od razu na wszystkie warstwy uczestniczące w procesie patologicznym. Na przykład, przy zabiegach odmładzających do skóry twarzy i programach bezinwazyjnego liftingu impulsy mikroprądów wpływają na naskórek, skórę właściwą, podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie twarzy i naczynia krwionośne. To pozwala na zwalczanie oznak starzenia się skóry do typów twarzy zdeformowanej oraz twarzy pomarszczonej o drobnych zmarszczkach, jak też o głębokich.