Oksana Didur, lekarka dermatolożka wyższej kategorii, kosmetolożka, lektorka, trenerka międzynarodowa z kosmetologii terapeutycznej i igłowej. Dyrektor szkoły kosmetologii estetycznej "Вeauty art school"
Od wielu lat uczę zarówno kosmetologii estetycznej, jak i igłowej. Moją wielką miłością są metody aparatowe. Jestem głęboko przekonana, że nowoczesny, wysokiej klasy specjalista z dziedziny kosmetologii estetycznej ma wiedzieć i umieć stosować wszystkie narzędzia, od zabiegów do pielęgnacji, masażu, peelingów, mezoterapii, biorewitalizacji, i po korygowanie konturów twarzy, terapię botuliną, obowiązkowo w połączeniu z liftingiem SMAS, ablacyjne i nieablacyjne metody laserowe.
Jednak główne pytanie zawsze brzmi następująco: "Jak właściwie dobrać terapię? Jak prawidłowo łączyć metody i zabiegi?"
Tym artykułem rozpoczynamy serię wpisów o kompleksowym podejściu do leczenia pacjentów. Racja, że każdy pacjent jest wyjątkowy. Jednak są kryteria, według których można nakreślić uniwersalny schemat do leczenia pacjentów.
Dziś istnieje kilka podstawowych klasyfikacji:
Ustalmy: kosmetologia to medycyna! Podejście ma również być medyczne. Zacznijmy od jednego z najtrudniejszych, ale najbardziej rozpowszechnionych morfotypów słowiańskich kobiet.
Ten rodzaj starzenia się skóry ma kilka podtypów.
1. Typ obrzękowy ma następujące cechy:
2. Typ atoniczny ma następujące cechy:
3. Zwiększenie grubości podskórnej tkanki tłuszczowej ma następujące cechy:
Czyli opis obrzękowego typu twarzy pomarszczonej będzie wyglądał następująco:
Istnieje bardzo trafna klasyfikacja Cepkalenki oparta o histologiczne badania i opisy:
Typ |
Cechy histologiczne |
Objawy zewnętrzne |
naczynkowy |
|
|
atopiczny |
|
|
hiperplastyczny |
|
|
hipoestrogenemiczny |
|
|
Gdyby te dwie klasyfikacje sprowadzić do wspólnego mianownika, otrzymamy bardzo precyzyjny opis, a zarazem ― dogłębne zrozumienie zachodzących procesów. Z wiekiem staje się widoczna wyraźna deformacja owalu twarzy, pojawia się drugi podbródek, obwisłe policzki, fałdy, worki pod oczami. Jednak to jeszcze niecały opis.
Klasyfikacja szerokiego zakresu dermatologicznych stanów skóry tylko w oparciu o kilka typów skóry jest niemożliwa. Kobiet po 40-ce mająca suchą, odwodnioną, pomarszczoną skórę z przebarwieniami potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji, niż młoda dziewczyna o suchej odwodnionej skóry nie mającej oznak starzenia się (zmarszczek i przebarwień). Z kolei klasyfikowanie skóry mieszanej jest zadaniem wręcz skomplikowanym.
Profesor Leslie Baumann rozwiązała ten dylemat i wprowadziła charakterystykę skóry pod względem czterech parametrów:
Razem z moimi studentami uzupełniliśmy tę klasyfikację:
Przykład: pacjentka w wieku 45+, skóra tłusta, odwodniona, wrażliwa, mająca przebarwienia i zmarszczki oraz wysypki (trądzik po menopauzie). Poznajesz niektórych ze swoich pacjentów? I teraz, uzbrojeni w te charakterystyki, bardziej kompleksowo i prawidłowo podeszliśmy zarówno do opisu i diagnostyce, jak i metodom leczenia i poprawy kondycji naszych pacjentów.
Korygowanie każdego z morfotypów starzenia się skóry ma się rozpocząć od usunięcia nadwrażliwości skóry i odnowy jej równowagi wodnej. Nadwrażliwa odwodniona skóra nie pozwala na pełne stosowanie metod leczniczych, tym bardziej agresywnych.
Powróćmy do naszego pierwszego morfotypu ― twarz pomarszczona, typ obrzękowy.
Pomyślmy nad tym. Wszystko zależy od stopnia odwodnienia (nie można mylić pojęć “skóra sucha” i “skóra odwodniona”. To nie jest to samo). Skóra sucha zawsze jest odwodniona, ale odwodniona może być również skóra tłusta i normalna. Odwodniona znaczy pozbawiona “wewnętrznej” wody, wykazująca się wysokim wskaźnikiem utraty wody przez skórę.
W przypadku, gdy oznaki starzenia się nie są wyraźne, a wiek i potencjał pacjenta również są odpowiednie, nie ma konieczności natychmiastowego rozpoczęcia zastrzyków hialuronowych. To jest właściwie jedyny typ starzenia się, który ma przeciwwskazania lub ograniczenia do stosowania zastrzyków wysokomolekularnego kwasu hialuronowego ― zaleca się ich użycie jedynie do głębokich warstw skóry jako deponowanie oraz w postaci roztworów kwasu z mannitolem, sorbitolem, BDDE (o bardzo niskim stężeniu). Umówmy się ― mówiąc o kwasie hialuronowym, środku biorewitalizującym, mamy na myśli preparaty zawierające średnio- i wysokomolekularny kwas, witaminy, substancje odżywcze, peptydy, nukleotydy.
Tak, są też dobre środki zawierające jedynie kwas hialuronowy. Ale nie w tym przypadku. I też czy warto zatrzymywać się przy jednoskładnikowych środkach biorewitalizujących, gdy jest tyle nowych wieloskładnikowych preparatów? Decyzja należy do Ciebie!
Podczas zabiegów na ten morfotyp ważne jest URUCHOMIĆ, pobudzić funkcjonowanie układów. Dla takiego pacjenta polecę raczej jedynie kilka zabiegów wieloskładnikowych środków biorewitalizujących. W przypadku gdy odwodnienie jest bardzo mocne, od tych preparatów należy zaczynać. Kończę zabieg najczęściej deponowaniem tych środków w głębokie warstwy skóry metodą mikrobolus.
Tu świetnie się spisują plazmowy lifting, PRP, АМК.
To nieinwazyjna metoda, która pasuje nawet do nadwrażliwej skóry i będzie bardzo pomocna w sporządzaniu programu leczenia dla takiego pacjenta. Wpływ tlenu w połączeniu z wieloskładnikowymi serum zapewnia dotlenienie skóry, jej wzbogacenie w witaminy i głębokie przenikanie substancji aktywnych. Zabieg wspomaga detoks skóry, sprzyja regeneracji naskórka, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej. Ten zabieg stanie się bardzo pomocny w terapii.
Wspomaga drenaż limfatyczny tkanek i kurację wrażliwej, cienkiej i suchej skóry. Odpręża skurczone, napięte mięśnie i wpływa na mięśnie atoniczne w celu ich regeneracji. Delikatnie stymuluje mikrokrążenie i krążenie krwi. Sprzyja wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych. Zabieg terapii mikroprądami jest zalecany jako część terapii kompleksowej skóry problematycznej, tłustej, o rozszerzonych porach i wysypkach.
Funkcja krioterapii może być zawarta w osobnym urządzeniu albo kombajnie kosmetycznym. Zasada działania krioterapii polega na kontrolowanym schałdzaniu tkanek ciała. Stosowany jest krótkotrwały wpływ zimna na górne receptory skóry.
Ta technologia wywołuje najpierw krótkotrwały skurcz naczyń, a po nim ― ich rozszerzenie. To istotnie poprawia metabolizm, pobudza drenaż limfatyczny i procesy regeneracji. Metoda ma efekt przeciwzapalny i złuszczający.
Upewnji się, że krioterapia w przypadku wybranego morfotypu będzie miała wspaniałe rezultaty. Nastąpi redukcja produkcji sebum, poprawi się kondycja naczyń kriownośnych, zobaczysz świetny efekt leczniczy i profilaktyczny w terapii zaczerwienień, wyrówna się koloryt skóry. Cera będzie niezwykle elastyczna i wypoczęta.
W kombajnach kosmetycznych krioterpaia jest zabiegiem końcowym po serii zabiegów ściernych.
Na szczególną uwagę zasługuje oczyszczanie skóry w salonie kosmetycznym. Oczyszczanie ultradźwiękowe? Próżniowe? Mechaniczne? Oczyszczanie wodą? Niezły dylemat. Te zabiegi mogą być dość inwazyjne. Na przykład, oczyszczanie mechaniczne. Połączone? Też nie ma pewności? Jeśli tak, to bardzo ostrożnie. Żadnych wapozonów! Oczyszczanie ultradźwiękowe ― tak. Ale efekt nie zawsze zadowala naszych pacjentów. Oczyszczanie wodą ― tak!
Hydrabrazja jest unikalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą skorzystać z zabiegu peelingującego i przy tym mają nadwrażliwą skórę. Ten zabieg bardzo delikatnie wpływa na skórę, odpręża mięśnie, jest komfortowy i wywołuje tylko przyjemne uczucia. Roztwór stosowany podczas zabiegu może mieć różne stężenie, co pozwala na dopasowanie najlepszych parametrów peelingu wodnego do określonego typu skóry.
Terapia witaminowa w postaci koktajli do mezoterapii ― tak, jeśli nie ma uczulenia. Mezoterapia ― tak! Szczególnie z preparatami wzmacniającymi naczynia i tkankę łączną. Istotna jest nie nazwa preparatu tej lub innej firmy, lecz jego składniki.
Ważne jest przeprowadzenie mezoterapii na plecy, szyję, dolną część twarzy, wzdłuż linii naczyń chłonnych, w partii zębów trzonowych, do strefy wokół oczu. To jest PODSTAWA kompleksu zabiegowego dla takich pacjentów! 6-8-10 zabiegów z tygodniową przerwą. W każdym trzecim dniu po zastrzyku konieczne jest przeprowadzanie masażu do drenażu limfatycznego oraz terapii mikroprądami. W przypadku potrzeby można użyć pośrednich środków lipolitycznych do strefy podbródka i fałd nosowo-wargowych.
Podstawą dla wybranego typu pacjentów będą preparaty zastrzykowe bez kwasu hialuronowego (lub z nisko- lub średniomolekularnym kwasem) zawierające polinukleotydy, peptydy, substancje odżywcze, witaminy. 3-5 zabiegów z dwutygodniową przerwą.
Modelowanie konturów twarzy. Tak czy nie? Raczej nie, niż tak. Podejście jest bardzo indywidualne. Nie wolno “podnosić” policzków za pomocą wypełniaczy (z rzadkim wyjątkiem).
Brudza łzowa. Należy mocno uważać na wypełniacze. Najnowsze tendencje w zabiegach do korygowania bruzdy łzowej zmierzają do korzystania z wieloskładnikowych środków biorewitalizujących oraz częściowo usieciowanego kwasu hialuronowego. Należy zadbać nie tylko o usunięcie defektów, ale też o odnowę i wzmocnienie tkanki w strefie wokół oczu.
Modelowanie owalu twarzy, bruzd nosowo-wargowych. Zalecany jest zabieg do 3D-liftingu ze stosowaniem środków zawierających częściowo usieciowany kwas hialuronowy oraz polinukleotydy, ew. «Radiesse», «Sculptra». Możliwe jest korygowanie bruzdy nosowo-wargowej za pomocą wypełniaczy, ewentualnie terapia botulinowa. Jednak ilość zabiegów ma być mniejsza, niż wskazana w standardowych protokołach. Nadmierne blokowanie mięśni mimicznych może doprowadzić do obrzęku limfatycznego i nasileniu opuchnięcia w strefie wokół oczu.