Oddzwonimy!Podaj swoje dane, a nasi doradcy skontaktuje się z Toba w najbliższym czasie.

Rodzaje i funkcje laserow w kosmetologii

Jakie rodzaje laserów stosuje się w kosmetologii?

Elos, laser i IPL - jaka jest różnica?

Dla kogo laseroterapia jest odpowiednia? 

 

Zastosowanie laserów w kosmetologii pozwala skutecznie rozwiązywać wiele problemów estetycznych i dermatologicznych. Istotą wszystkich technik laserowych jest zastosowanie skoncentrowanej wiązki światła, która w zależności od siły impulsu i częstotliwości fal świetlnych może mieć odmienny efekt.

W artykule porozmawiamy o tym, jakie lasery kosmetologiczne są obecnie najbardziej poszukiwane, dla kogo są odpowiednie oraz jakie problemy skórne za ich pomocą można rozwiązać.

 

1. Jakie rodzaje laserów stosuje się w kosmetologii?

 

Istnieją trzy główne grupy urządzeń laserowych:

 1. ABLACYJNE

 

  Ten typ działa za pośrednictwem ablacji - zdolności lasera do penetracji na określoną głębokość, dzięki czemu woda jest odparowywana poprzez jej mocne ogrzewanie. Podczas odparowywania wody odparowuje również część komórek skóry. To znaczy, że lasery ablacyjne w zasadzie wypalają powierzchnię naskórka, uszkadzają skórę, aby aktywizować proces jej odnowy. Laserowe odnawianie skóry dokonuje się właśnie za pomocą laserów ablacyjnych. Promienie mogą usuwać komórki powierzchniowe w całości lub w części (procent uszkodzeń jest regulowany) – taki laser nazywany jest frakcyjnym.

Ta technika nazywa się również - wierceniem frakcyjnym. Mówiąc ogólnie, laser frakcyjny tworzy w skórze swoiste kanały, podobnie jak wiercone są otwory na powierzchni trawników w celu ich aeracji. Skóra między usuniętymi obszarami pozostaje nienaruszona, więc szybciej się regeneruje, a ryzyko niepożądanych efektów ubocznych przy użyciu laserów frakcyjnych jest mniejsze. Przykładem laserów ablacyjnych pierwszej generacji jest laser węglowy (CO)Laser węglowy najlepiej sprawdza się podczas usuwania zmarszczek, zapewnia wyrównanie koloru i usuwanie pigmentacji. Po zabiegu konieczny jest długi okres rekonwalescencji i istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień na skórze. Do laserów ablacyjnych również należą lasery erbowe (Er: YAG - erb: itr-aluminium-granat; Er.Cr:YSGG - erb, chrom: itr-skand-gal-granat). Oprócz ablacji laser węglowy zapewnia silne ogrzewanie otaczających tkanek, natomiast ablacyjny Laser Er:YAG wcale nie nagrzewa sąsiednich obszarów, a Er.Cr:YSGG, oprócz efektu ablacji, daje niewielki efekt koagulacji sąsiednich tkanek biologicznych.

 

 

 

2. LASERY NIEABLACYJNE

 

  1. Lasery nieablacyjne (szerokopasmowy laser świetlny, Broadband light laser, BBL) ogrzewają głębsze warstwy skóry za pomocą impulsów świetlnych i mogą niszczyć tkanki docelowe.

Impulsy nieablacyjnych laserów są absorbowane przez chromofory skóry - głównie formy melaniny i hemoglobiny. Konkretny rodzaj absorbującego chromoforu będzie zależeć od wybranej długości promieniowania. Podczas oddziaływania laserów tego typu nie odbywa się absorpcja wody, dlatego nie uszkadza się powierzchnia skóry i otaczająca tkanka biologiczna również nie jest uszkodzona. Efekt zabiegu będzie zależeć od długości użytych fal świetlnych. Na przykład laser 515 nm pozwala usunąć pigmenty słoneczne oraz piegi.

Fale 560 nm usuwają teleangiektazje, „lutują” małe naczynia. Najczęściej lasery nieablacyjne są stosowane do usuwania problemów estetycznych, chociaż można je również stosować w dermatologii - na przykład w leczeniu trądziku różowatego. Ponadto w krótkim okresie następuje rekonwalescencja - już następnego dnia skóra na zewnątrz będzie jest zregenerowana, nie ma na niej zaczerwienień ani innych niepożądanych śladów po zabiegu. Większość klientów dobrze toleruje nieablacyjną terapię laserową. Wydaje się, że podczas jej trwania guma uderza w skórę - ogólnie jest to nieprzyjemne odczucie, ale tolerowane nawet bez znieczulenia.

Większość laserów nieablacyjnych działa w zakresie 511-1410 nm. W tym przypadku szczytowa moc promieniowania diodowego jest niższa niż w przypadku laserów na ciele stałym (z prętem kryształowym). Dzięki temu lasery na ciele stałym umożliwiają wytwarzanie krótszych impulsów z dużymi przerwami między nimi. Z uwagi na fakt, że czas kontaktu między wiązką a tkanką docelową jest setki razy krótszy niż przerwy między błyskami, ryzyko oparzeń docelowych tkanek jest zmniejszone.

 

 

 

 

   

    Laser argonowy (488 nm) z promieniowaniem niebiesko-zielonym jest stosowany do leczenia siateczki naczyniowej, pajączków i trądziku różowatego oraz rozjaśniania plam pigmentowych.

    Laser KTP/fosforan potasowo-tytanylowy (532 nm) emituje zielone światło, które jest absorbowane przez melaninę. Ta długość fali jest stosowana w leczeniu powierzchownych zaburzeń naczyniowych, rogowacenia, trądziku różowatego, trądziku i usuwania przebarwień.

     PDL (Pulsed dye laser) - pulsacyjne lasery barwiące działają w zakresie 585–595 nm (promienie żółtego spektrum). Jest wchłaniany przez hemoglobinę krwi i jest stosowany w leczeniu zmian naczyniowych, plam z wina, naczyniaków krwionośnych i blizn przerostowych.

      Laser rubinowy (694 nm) to pierwsza generacja laserów do usuwania włosów. Kiedyś był szeroko stosowany do usuwania pigmentacji, teraz jest najczęściej używany do usuwania tatuaży i ciemnej pigmentacji na jasnej skórze.

       Laser aleksandrytowy (755 nm) to nowa generacja laserów do usuwania niechcianych włosów. W ten sam sposób stosuje się również laser diodowy (częstotliwość 800–900 nm).

       Laser neodymowy Nd: YAG (1064 nm) działa w zakresie podczerwieni. Jest wchłaniany przez melaninę i hemoglobinę, zatem spektrum jego zastosowania jest dość szerokie: do usuwania włosów na ciemnej skórze, leczenia żylaków głębokich żył, stymulowania produkcji kolagenu itp. 

 

 

 

HYBRYDOWE

Jego cechą charakterystyczną jest szeroki zakres ustawień, dzięki czemu może on działać zarówno jako laser ablacyjny, jak i nieablacyjny. Oznacza to, że można go stosować do usuwania pigmentacji, leczenia teleangiektazji, trądziku różowatego, usuwania zmarszczek, zmniejszania rozszerzonych porów itp. Jak dotąd ten rodzaj urządzeń nie jest rozpowszechniony, a ponadto cena urządzenia jest naprawdę wysoka.

Być może po tym, jak podobne modele innych producentów pojawią się na rynku, a urządzenia staną się bardziej dostępne, będą w stanie zastąpić poprzednie generacje laserów. Obecnie Halo nie jest prawdziwą alternatywą dla zwykłych systemów laserowych.

 

 

2. Elos, laser i IPL - jaka jest różnica?

 

 

Jak już wspomniano, laser jest skoncentrowanym błyskiem fal świetlnych o określonej częstotliwości. Technika IPL (Intensed Pulsed Light) wykorzystuje również silne błyski świetlne, ale zakres długości fal jest w nich szerszy niż w przypadku lasera. Terapia IPL jest również nazywana odmładzaniem skóry, ponieważ szeroki zakres promieni może poradzić sobie z różnymi problemami skórnymi. Zatem wiele problemów rozwiązywanych za pomocą lasera można z powodzeniem pokonać za pomocą IPL - stosując filtr, który przesyła tylko fale o danej częstotliwości.

Należy pamiętać, że moc eksplozji laserowych jest wyższa, dlatego takie urządzenie bardziej skutecznie wpływa na tkanki docelowe. Elos (ELOS) to metoda depilacji oparta na synergii impulsów świetlnych o wysokiej częstotliwości i falach radiowych. Dzięki temu efektowi mieszek włosowy ulega zniszczeniu, a dysza chłodząca, w którą jest wyposażona większość nowoczesnych urządzeń ELOS, zapobiega poparzeniom sąsiednich tkanek. Z technologią laserową usuwanie włosów ELOS łączy wykorzystanie impulsów świetlnych.

 

3. Dla kogo laseroterapia jest odpowiednia? 

Laseroterapia za pomocą lasera węglowego idealnie nadaje się do leczenia dojrzałej skóry, techniki frakcyjne mogą być również  stosowane do usuwania pierwszych zmarszczek, a lasery nieablacyjne będą idealnym rozwiązaniem w celu poprawy stanu młodej skóry, leczenia zaburzeń naczyniowych, trądziku, przebarwień itp.

 

 

Obecność wysypki w miejscach rzekomego leczenia, ciąża i laktacja, ostre choroby zakaźne (opryszczka, ostre infekcje dróg oddechowych), cukrzyca insulinozależna w fazie dekompensacji, onkologia, tendencje do tworzenia blizn zanikowych lub bliznowatych - wszystko to jest przeciwwskazaniem do stosowania laseroterapii.

Laser – jest przede wszystkim techniką medyczną, a jedynie w późniejszej kolejności estetyczną. Dlatego zabiegi laserowe są wykonywane tylko na osobach dorosłych, czyli tych, które osiągnęły 18 lat. Do tego wieku zastosowanie tej techniki jest możliwe tylko za pisemną zgodą rodziców.

 

 

Przeczytaj nasze najnowsze artykuły: 

  1. Leczenie Trądziku I Blizn Potrądzikowych: Na Ratunek Przychodzi Kosmetologia Sprzętowa
  2. Mikrodermabrazja Diamentowa - Prawda I Mity
  3. Usuwamy Efekt Pandy, Albo Jak Pozbyć Się Cieni Pod Oczami
  4. Nie Wychodząc Z Domu: Urządzenia Do Samodzielnej Pielęgnacji Skóry
  5. Piękno Bez Ryzyka: Alternatywa Dla Bolesnych Zabiegów Kosmetycznych

 

 

 

NASZE ZALETY

Gwarancja 24 miesięcy i dożywotnia obsługa pogwarancyjna

Raty 0%

Certyfikaty FDA (USA) CE (UE)

Darmowe szkolenie wideo

Szczegółowa instrukcja i protokoły zabiegów

Bonus – wsparcie marketingowe