Kriolipoliza jest to zabieg kosmetyczny, który swoją popularnością objął również Polskę. Na chwilę obecną niezwykle trudno jest wyobrazić sobie gabinet kosmetyczny bez urządzenia do kriolipolizy. Zabieg ten nie bez powodu zyskał znaczną grupę zwolenników, bowiem wpływa on na zmniejszenie obwodu ciała o około 5-8 cm już po jednym zabiegu! Urządzenia do kriolipolizy mają za zadanie… zamrozić tłuszcz, w temperaturze do nawet – 10 stopni Celsjusza. Jeden zabieg redukuje warstwę tłuszczową określonej partii ciała o nawet 25-35%!
Na czym polega zabieg kriolipolizy?
Zabieg ten polega na skrajnych ochłodzeniu komórek tłuszczowych, co przyczynia się do ich rozpadu. Wymrożone komórki przechodzą w stan tzw. kontrolowanej śmierci i są finalnie usuwane z organizmu w naturalny sposób. Na skutek powyżej przedstawionych działań warstwa tłuszczowa ciała ulega znacznemu zmniejszeniu.
Na jakich obszarach ciała dozwolone jest wymrażanie tłuszczu?
Warstwę tłuszczową można z powodzeniem wymrozić na brzuchu, boczkach znajdujących się w dolnej części pleców, ramionach, plecach, udach i tzw. bryczesach tj. dolnej partii bioder i górnej części ud. Zabieg jest nieoceniony zwłaszcza w przypadku osób, które mają tendencję do miejscowo skoncentrowanej tkanki tłuszczowej.
Jakie są efekty kriolipolizy?
Jak już zostało wspomniane, efekty tego zabiegu mogą przejść najśmielsze oczekiwania, bowiem za jego sprawą warstwa tłuszczowa zostaje zredukowana o 25-45 %, co skutkuje zmniejszeniem obwodów ciała aż o 5 – 8 cm po jednym zabiegu!
Pamiętać jednak należy, że ostateczny efekt zabiegu widoczny będzie po okresie około 6-12 tygodni. Jest to uzasadnione procesami metabolizmu tłuszczy w organizmie. Komórki tłuszczowe, które zostały zamrożone dzielą się na mniejsze cząsteczki, po czym zostają przetransportowane do wątroby, skąd są metabolizowane i wydalane z organizmu. Proces ten trwa właśnie średnio 12 tygodni.
Ile trwa i jak wygląda zabieg kriolipolizy?
Zabieg wymrażania tkanki tłuszczowej trwa średnio od 40 minut do godziny i jest uzależniony od grubości tkanki tłuszczowej. Zabieg ten dzięki swoje bezinwazyjności jest całkowicie bezpieczny i… bezbolesny! Pacjent w pierwszych minutach po zabiegu odczuwać może silny chłód i napięcie skóry spowodowane jej zassaniem. Odczucia te jednak mijają po kilku minutach.
Istotne jest przeprowadzenie tego zabiegu przez wykwalifikowany personel, który powinien przed zabiegiem przeprowadzić z klientem wywiad zdrowotny, w trakcie którego zdiagnozowane zostaną problematyczne obszary. Obszar poddany zabiegowi zostaje zabezpieczony specjalistyczną membraną przeciwodmrożeniową, zapewniającą działanie tylko i wyłączni na zbędne komórki tłuszczowe, bez wpływu na skórę. Do zabezpieczonego uprzednio obszaru skóry przykłada się głowicę, która zasysa skórę i wymraża komórki tłuszczowe. Podciśnienie zassanego fałdu skóry powoduje ograniczenie cyrkulacji krwi na danym obszarze ciała, co sprzyja skuteczności zabiegu i niwelowaniu odczuć bólowych. Całość zwieńczona jest wyrównaniem temperatury skóry poprzez masaż okolicy zabiegowej. Skóra bezpośrednio po zabiegu może być delikatnie zaczerwieniona i zasiniona. W skrajnych przypadkach pojawić się może uczucie osłabienia czucia w obszarze poddanemu zabiegowi. Na obszarze tym pojawić się również może niewielki krwiak, który w przeciągu kilku następnych dni ulec powinien wchłonięciu. Po zabiegu bez problemu powrócić można do codziennej aktywności, ponieważ nie powoduje on żadnego dyskomfortu.
Komu zalecany jest zabieg kriolipolizy?
Zabieg ten zalecany jest w szczególności osobom, które walczą z miejscowo ulokowanym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zabieg ten okazać się może nieoceniony po ciąży. Kriolipoliza rekomendowana jest zarówno kobietom jak i mężczyznom- bez względu na wiek. Pamiętać jednak należy, iż zabieg ten nie jest metodą leczenia otyłości ogólnej. U większości osób jeden zabieg pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów.