not valid E-mail address
Incorrect Password

Oddzwonimy!Podaj swoje dane, a nasi doradcy skontaktuje się z Toba w najbliższym czasie.

Lampa wooda

Towary kategorii Lampa wooda:

Lampa wooda

 

Lampa Wooda przy pomocy zjawiska fluorescencji stosowana jest w dermatologii jako metoda wstępnej diagnostyki mykologicznej. To nic innego jak przenośna lampa kwarcowa emitująca długofalowe promienie ultrafioletowe (UV), nazywane również czarnym światłem lub światłem Wooda. Takie nazewnictwo jest w pełni uzasadnione, ponieważ urządzenie posiada specjalny czarny filtr zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem dziewięcioprocentowego tlenku niklu, którego pasmo przepustowości wynosi od 320 do 400 nm, z maksimum w 365 nm.

Czym tak dokładnie jest lampa Wooda?

Zacznijmy od konstrukcji. Lampa Wooda składa się z czterech świetlówek eksponujących promienie nadfioletowe przez szklany filtr. Lampę Wooda przed jej zastosowaniem należy rozgrzewać przez około 3 minuty. Pamiętać należy, aby odległość pomiędzy skórą, a lampą wynosiła nie mniej niż 20 cm. Badanie lampą Wooda przeprowadzone może być tylko w zaciemnionych pomieszczeniach.

Co diagnozuje lampa Wooda?

Lampa Wooda odnajduje zastosowanie w przypadku diagnostyki zakażeń skóry oraz jej przydatków. Badanie obejmuje badanie mikroskopowe umożliwiające pobranie od pacjenta materiału do badania, a także badanie hodowlane, umożliwiające zidentyfikowanie czynnika sprawczego schorzeń skóry. Przy pomocy lampy Wooda oglądać można również chorobowo zmienione miejsca na skórze, które za sprawą specjalnego światła są doskonale uwidocznione. Diagnoza stawiana jest na podstawie barwy światła emitowanego przez lampę. Co ważne zastosowanie lampy nie odnosi się tylko do okolic twarzy, ale do całego ciała, zwłaszcza do głowy, pachwin czy okolic międzypalcowych.

Przy pomocy lampy Wooda zdiagnozować można takie schorzenia jak:

1. Grzybica owłosionej skóry głowy, która najczęściej rozpoznawana jest u dzieci pomiędzy drugim, a dziesiątym rokiem życia.

Schorzenie to podzielić można na:

  • grzybicę drobnozarodnikową wywołaną przez grzyby z rodzaju Microsporum,
  • grzybicę strzygącą spowodowaną przez grzyby z rodzaju Trichophyton (może mieć postać powierzchniową lub głęboką).

Obraz kliniczny tego schorzenia przedstawia tworzące się wokół mieszków włosowych guzy, z których wydobywa się ropna treść. Zmiany te łączą się ze sobą, tworząc wykwity z luźno osadzonymi włosami. Lampa Wooda zmiany te prezentuje w kolorze zielonkawym lub seledynowym.

2. Grzybica woszczynowa to odmiana grzybicy głowy, która charakteryzuje się pojawiającą się na skalpie okrągłą, szarawożółtą tarczką, lekko wklęśniętą w centralnej części skóry. Włosy w obrębie zmiany chorobowej stają się szare, szorstkie, pokręcone, łatwo się łamią i tracą elastyczność. Ogniska chorobowe cechują się nieprzyjemnym zapachem. W lampie Wooda zmiany te obserwuje się fluorescencją w matowozielonym odcieniu.

3. Łupież pstry to schorzenie występujące u ludzi wszystkich ras na całym świecie, chociaż najczęściej schorzenie to pojawia się w klimacie ciepłym i wilgotnym. Choroba ta cechuje się zmianami grzybicznymi w postaci  jasnobrązowych plam z delikatnym złuszczaniem. Są one zlokalizowane najczęściej w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, czyli na skórze klatki piersiowej, szyi oraz kończyn górnych. Lampa Wooda ukazuje fluorescencję w kolorze ceglastym lub łososiowym.

4. Łupież rumieniowy to choroba, na której obraz kliniczny składają się złuszczające ogniska rumieniowe występujące głównie w okolicy pachwin. Lampa Wooda w tym przypadku ukazuje fluorescencję  kolorze malinowym.

Badanie rodzajów cery przy pomocy lampy Wooda

Lampa Wooda doskonale nadaje się do określenia typu cery, jaki posiadamy. Każde z miejsc na skórze charakteryzuje się odbiciem fluorescencji w innej barwie:

  • skóra normalna – w kolorze niebiesko-fioletowym,
  • skóra sucha, odwodniona – blado-różowe,
  • skóra zawierająca odpowiednią ilość wody – ciemnoniebieskie lub ciemnofioletowe,
  • skóra tłusta – prawie czarne,
  • nadmierne rogowacenie skóry – białe.