Myjka ultradźwiękowa – na straży czystości
Zarówno w salonie piękności, jak i w każdym zakładzie, związanym z pielęgnacją twarzy i ciała, bardzo ważna jest higiena i czystość sprzętu. Każdy wykwalifikowany mistrz wie, że instrument musi zostać zdezynfekowany, potem wyczyszczony (mechanicznie lub ultradźwiękowo), a następnie sterylizowany. Połączenie sprzętu i roztworów może być dowolne. Jednak przyjrzyjmy się bliżej metodzie czyszczenia ultradźwiękowego. Wielką zaletą fal ultradźwiękowych jest to, że one wnikają do wszelkich zagłębień, otworów i szybko usuwają brud bez uszkadzania powierzchni narzędzia.
Fale ultradźwiękowe, stosowane do czyszczenia części, mieszczą się w zakresie od 18 do 120 kHz, więc ludzkie ucho nie może ich usłyszeć.
Urządzenie, z którego korzystają salony urody do czyszczenia instrumentów za pomocą ultradźwięków, nazywa się wanienką ultradźwiękową. Jeśli do urządzenia wlać roztwór do dezynfekcji, można wtedy oczyścić i zdezynfekować narzędzia jednocześnie.
Myjka ultradźwiękowa – zalety i zasady wyboru
Myjka ultradźwiękowa jest wygodna w użyciu, wymaga minimalnego wysiłku ludzkiego, skraca czas czyszczenia części z brudu i nie wymaga stosowania środków chemicznych.
Działanie takich urządzeń opiera się na działaniu ultradźwięków na roztwór czyszczący. W cieczy znajduje się wiele drobnych pęcherzyków, które intensywnie się rozszerzają i pękają, oczyszczając przedmioty z zanieczyszczeń.
Myjki ultradźwiękowe mają szeroki zakres zastosowań, są one używane do czyszczenia:
- Narzędzi do manicure.
- Sprzętu kosmetycznego wielokrotnego użytku – frezów, głowic do mikrodermabrazji.
- Protez zębowych.
- Wyrobów jubilerskich.
- Zegarów i części sprzętu.
Myjka ultradźwiękowa z cyfrowym sterowaniem jest szczególnie wygodna
Czym jest dobra myjka ultradźwiękowa
Sprzęt do czyszczenia ultradźwiękowego ma mnóstwo zalet:
- Delikatne podejście do narzędzi – nie pozostaje na nich uszkodzeń mechanicznych, ostrza nie tępią się, materiały się nie psują.
- Skuteczne czyszczenie. Ultradźwięki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, które trudno oczyścić mechanicznie.
- Ekonomiczne zużycie energii elektrycznej.
- Uniwersalność – za pomocą ultradźwięków można czyścić narzędzia i sterylizować je w specjalnym roztworze.
- Wysoka prędkość działania. Czyszczenie narzędzi nie zajmuje więcej niż 10 minut.
Kompaktowa myjka ultradźwiękowa jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących mistrzów i małych gabinetów.
Wybór modelu mycia ultradźwiękowego
Myjki i wanienki ultradźwiękowe są dostępne w różnych kategoriach cenowych, więc przed zakupem warto zbadać charakterystyki urządzeń oraz ich funkcje, aby zrozumieć, które z nich są potrzebne w twoim przypadku. Wybierając wanienkę ultradźwiękową, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- Materiał stojaka i obudowy. Sam zbiornik jest zwykle wykonany ze stali nierdzewnej, a obudowa w przypadku niedrogich modeli może być plastikowa.
- Moc. W profesjonalnych modelach moc grzewcza może wynosić 100-300 W, zaś w kompaktowych myjkach – 35-40 W.
- Pojemność zbiornika. W modelach kompaktowych objętość zbiornika wyniesie 550-600 ml, a w dużych wanienkach ultradźwiękowych może osiągnąć nawet 13 litrów. W przypadku dużego salonu, w którym jednocześnie pracuje kilku mistrzów, lepiej jest kupić większy zbiornik – co najmniej na 5-6 litrów. Dla standardowego zestawu narzędzi jednego mistrza wystarczy model na 2,5 litra.
- Minutnik. Możliwość ustawienia różnego czasu czyszczenia ułatwia pracę z różnymi rodzajami czyszczonych narzędzi i stopniem ich zanieczyszczenia.
- Wymiary i waga obudowy. Mała myjka ultradźwiękowa może być stosowana do realizacji zamówień na miejscu dla dużej liczby klientów, ale należy pamiętać, że dużo narzędzi na raz taka myjka nie będzie w stanie wyczyścić.
- Temperatura nagrzewania.
- Dodatkowe możliwości. Istnieją myjki z ekranem LED i funkcją automatycznego wyłączania, która zwiększa poziom komfortowości urządzenia. Praktyczna i wyjmowana podstawka, którą można łatwo wyjąć i umyć.