Depilacja laserowa bije rekordy popularności ― każdy kosmetolog zdaje sobie z tego sprawę i korzysta z nowoczesnych zastosowań branży, by sprostać wymaganiom klientów. Istniejąca już od dziesięcioleci metoda ulega jednak nieustannym zmianom i udoskonaleniom.
Wśród głównych minusów, z którymi były związane zabiegi laserowe z użyciem na przykład, lasera neodymowo-yagowego bądź aleksandrytowego, kosmetolodzy wyróżniali:
Projektanci nowoczesnego sprzętu kosmetycznego potrafili znaleźć alternatywne rozwiązania i dopasować urządzenia do depilacji laserowej do potrzeb pacjentów, jak i kosmetologów.
Dlatego najczęściej spotykanym w salonach aparatem do tego typu zabiegów jest laser diodowy.
Pierwszeństwo w zakresie depilacji laserowej niewątpliwie należy do urządzeń diodowych ― to one są dziś najbardziej lubianym narzędziem do usuwania niepożądanego owłosienia.
Wyjaśniamy, jakie zalety przyczyniły się tak wysokiej popularności tej metody.
W celu zrozumienia mechanizmu działania lasera diodowego należy się zapoznać z podstawą ― w jaki sposób osiągamy efekt precyzyjnego wpływu na mieszek włosowy?
Długość fali. Światło lasera jest emitowane w postaci fal, które można adaptować do określonych potrzeb, podwyższając skuteczność. W przypadku lasera diodowego mamy do czynienia z falą o długości 808-810 nm. Nie jest to ani tajemnicza, ani przypadkowa liczba ― fale o takiej właśnie długości są najskuteczniej pochłaniane przez docelowe komórki w skórze.
Selektywna fototermoliza. Gdy nasza dopasowana do wymagań i celów estetycznych fala światła trafia już do miejsca docelowego ― czyli mieszka włosowego, w grę wchodzi zjawisko fototermolizy. Jest w zasadzie bardzo prostym procesem ― zawarte w cebulkach włosów pigmenty (czyli melanina), nazywane inaczej fotoakceptorami, pochłaniają energię światła, po czym energia ta zostaje przetworzona na energię cieplną.
Maksymalnie upraszczając, można powiedzieć, że fotoakceptory gromadzą światło i intensywnie się podgrzewają, co powoduje uszkodzenie komórek mieszka włosowego i macierzy włosa. Włos zostaje “wypalany” od środka.
Precyzyjność. Ściśle ustawiona długość fali światła oraz zjawisko fototermolizy będące podstawą technologii dążą do jednego celu ― maksymalnej precyzyjności. Ponieważ gdyby nie dostosować tak ściśle ustawionych parametrów wpływu, uszkadzane by były nie tylko fotoakceptory w macierzy włosa, ale też duże obszary tkanek sąsiadujących. Mówiąc po prostu ― razem z włosem “wypalałoby się” po części też skórę i tkankę łączną.
W przypadku lasera diodowego wiązka działa tylko i wyłącznie w partii docelowej, czyli w mieszkach włosowych, nie powodując żadnych powikłań. Dla pacjenta to się wiąże z brakiem okresu obowiązkowej rekonwalescencji pozabiegowej. Skóra jest jedynie lekko zaczerwieniona i wymaga trochę więcej uwagi i delikatności niż zwykle, ale żadne skutki uboczne nie będą nieprzyjemnym zaskoczeniem.
Po uszkodzeniu przez energię cieplną komórki mieszka włosowego i macierzy włosa zaczynają obumierać ― za średnio dwa tygodnie włos wypada i rozpoczyna się kolejna faza wzrostu.
Funkcjonowanie cebulki jest już jednak upośledzone, w wyniku czego nowy włos staje się cienki, delikatny i wrażliwy.
Tu nadchodzi czas na kolejny zabieg depilacji laserowej ― żeby utrwalić efekt i doprowadzić włos do całkowitego zaniku. Z tego właśnie powodu depilację laserową przeprowadza się w kursie liczącym średnio 4-8 zabiegów:
Po całym kursie zabiegowym pozostać mogą tylko pojedyncze cienkie włoski, które się usuwa w trakcie zabiegów utrwalających. Kwestia przeprowadzania tych dodatkowych zabiegów po upływie określonego czasu po kursie jest indywidualna i zależy od cech skóry i włosów każdego pacjenta.
Depilacja laserem diodowym jest metodą sprawdzoną ― w większości przypadków kosmetolog może z pewnością gwarantować osiągnięcie pożądanego efektu.
Przed ustaleniem kursu zabiegowego kosmetolog ma ocenić czynniki mające wpływ na czas trwania zabiegów i ich ilość a dopiero wtedy prognozować okres, po którym się osiągnie cel.
Nowoczesne lasery diodowe są uniwersalne ― pasują do każdego fototypu skóry, różni się jedynie czas trwania kursu zabiegowego i konieczność dalszego przeprowadzania zabiegów utrwalających. Jakościowa analiza danych pacjenta oraz sporządzenie właściwego programu depilacji laserowej należą do kluczowych kompetencji kosmetologa przeprowadzającego zabiegi depilacyjne.
Najnowszy wśród nowych ― laser diodowy do usuwania włosów Adonyss DioLite. Rynek sprzętu kosmetycznego oferuje szeroki wybór urządzeń do przeprowadzania depilacji laserowej metodą diodową. Jak więc wybrać właściwe urządzenie i co mają do powiedzenia uznani liderzy branży?
Przyjrzyjmy się dokładniej nowości, którą jest laser diodowy DioLite amerykańskiej marki Adonyss ― jakie są główne zalety aparatu?