Showroom w Warszawie

Oddzwonimy!Podaj swoje dane, a nasi doradcy skontaktuje się z Toba w najbliższym czasie.

Jak prawidłowo przeprowadzać depilację laserem diodowym

Klasyczny obraz atrakcyjnego ciała pokazuje gładką skórę bez wyraźnego owłosienia. I choć zwolennicy naturalności i body-positive twierdzą, że każde ciało bez wyjątku jest piękne (z czym się w pełni zgadzamy), liczba osób chętnych upiększyć się za pomocą kosmetologii stale rośnie. Z usług usuwania niepożądanego owłosienia coraz częściej sięgają mężczyźni ― dziś ilość mężczyzn korzystających z usług salonów urody jest zbliżona do ilości kobiet.

 

 

Wśród wszystkich istniejących metod do usuwania nadmiernego owłosienia na ciele najbardziej nowoczesną jest depilacja laserowa. Główne zalety lasera to długotrwały efekt i brak uszkodzeń skóry.

 

Metoda jest absolutnie bezpieczna pod warunkiem, że:

a) wybierzesz dobrego kosmetologa, który korzysta z nowoczesnego sprzętu 

b) będziesz ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących przygotowania oraz pozabiegowej pielęgnacji partii poddanej zabiegowi.

 

Właśnie o tym, jakich zasad należy przestrzegać  przed i po depilacji oraz jak ją przeprowadzić, opowiadamy w dzisiejszym artykule. 

 

Jak prawidłowo przygotować się do depilacji laserowej

 

Pierwsza zasada, której należy się trzymać podczas przygotowania do zabiegu ― unikać opalania (niezależnie od tego, czy to będą naturalne promienie słoneczne czy solarium), wpływu środków podwyższających wrażliwość na światło oraz mechanicznych uszkodzeń naskórka. 

Czyli nie można przeprowadzać zabiegów u klientów, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni opalali się, w ciągu ostatniego miesiąca korzystali z zabiegów peelingu chemicznego na partiach, przeznaczonych do depilacji albo mają uszkodzenia na skórze. W dniu zabiegu klient nie może nanosić na strefę planowanej depilacji żadnych środków kosmetycznych, w szczególności zawierających alkohol (w tym perfum, kremu do ciała).

 

 

5-7 dni przed zabiegiem należy przeprowadzić test na wrażliwość na światło ― kilka wiązek, celem których będzie ukazanie reakcji klienta na wpływ światła. Zgodnie z wynikami tego testu kosmetolog może ustawić moc emitowanego światła, żeby uniknąć zbyt mocnego lub niewystarczającego wpływu. Tak, nowoczesne lasery diodowe, nawet najmniejsze Laser diodowy Adonyss Di-Nexx, są bardzo mocne ― wyposażono je w kilowatowy emiter, więc badania wrażliwości na impulsy światła nie warto lekceważyć. 

 

 

 

Kilka dni przed zabiegiem należy zgolić włosy w strefie planowanego zabiegu. Nie wolno stosować kremów do depilacji, wosku, pasty cukrowej lub wyrywać włosów w ciągu całej serii depilacji laserowej ― tylko golenie. Na szczęście, z każdym zabiegiem ilość niepożądanych włosów będzie maleć, więc w połowie serii niektórzy klienci w ogóle nie muszą wysilać się w celu usuęnięcia włosów, goląc rzadkie włoski podczas przygotowania się do kolejnego zabiegu.  

Zasady przeprowadzania zabiegu depilacji laserowej

 

Przed rozpoczęciem zabiegu kosmetolog oczyszcza skórę klienta za pomocą środków nie zawierających alkoholu oraz nanosi żel przewodzący. Take żel jest stosowany do wszystkich fotozabiegach ― z laserem jakiejkolwiek generacji bądź urządzenia IPL.

 

 

Co daje nam żel:

 • usuwa warstwę powietrza pomiędzy głowicą a skórą, co pomaga w precyzyjnym skupieniu wiązki;
 • nawilża naskórek, czyni skórę bardziej przezroczystą, co sprzyja lepszemu pochłanianiu energii światła przez skórę;
 • schładza;
 • ułatwia ślizganie głowicy. To jest szczególnie ważne w delikatnych partiach, gdzie najmniejsze zatrzymanie się może spowodować przegrzanie skóry.

 

Czy można się obejść bez żelu przewodzącego? Można, jeśli bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu nie są Twoim priorytetem. Zabieg “na sucho” będzie dużo boleśniejszy, skóra będzie się mocniej podgrzewać, większość wiązek nie przeniknie w głąb skóry, lecz się rozproszy lub odbije od powierzchni.

 

 

Drugi ważny element to okulary ochronne. Zakładają je we dwóch ― kosmetolog i pacjent. Nawet jeśli klientowi się wydaje, że “wcale nie patrzy” w stronę lasera albo “szczelnie zamyka oczy”. Bezpieczeństwo to priorytet.

Podczas zabiegu kosmetolog płynnie i równomiernie przesuwa głowicę po skórze, nie zatrzymując się w osobnych partiach. Klient może czuć ciepło albo nakłucia, w zależności od indywidualnej wrażliwości. 

 

Po poddaniu zabiegowi całej wybranej partii kosmetolog usuwa resztki żelu przewodzącego, odkaża skórę za pomocą środka bakteriobójczego i nakłada zimny kompres. Jest potrzebny do łagodzenia skóry i minimalizacji zaczerwienień i lekkich obrzęków, które mogą występować po fotozabiegach. Zaczerwienienie skóry może się utrzymywać w ciągu kilku godzin po zabiegu, ale ogólnie depilacja laserowa nie wymaga specjalnej rehabilitacji.

Nowoczesne lasery diodowe, takie jak Adonyss Di-Nexx  pozwalają na przeprowadzanie skutecznych zabiegów do wszystkich typów skóry i włosów. 

    

 

 

Pielęgnacja skóry po zabiegu

 

Po depilacji klient ma ściśle przestrzegać instrukcji lekarza-kosmetologa:

 • nie opalać się i nie chodzić do sauny lub basenu przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu;
 • nie opalać się i nie chodzić do sauny lub na basen przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu;
 • dbać o nawilżenie skóry ― pić wystarczającą ilość wody, stosować kremy nawilżające, zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol i kwasy;
 • nie stosować peelingów chemicznych w strefie poddawanej wpływowi lasera w ciągu miesiąca po depilacji, mechanicznych peelingów ― w ciągu 7-10 dni po zabiegu;
 • zrezygnować z masażu w okresie następnych 72 godzin po zabiegu;
 • obowiązkowo chronić skórę przed promieniami UV mechanicznie ― zakładać odpowiednie ubrania lub nakrycia głowy i chemicznie ― nanosić kremy ochronne na odkryte partie skóry.

Przestrzeganie zasad przygotowania, przeprowadzania zabiegu i pielęgnacji pozabiegowej eliminuje ryzyko występowania skutków ubocznych.

W przypadku nadwrażliwości na światło skóra bez dodatkowej ochrony może mocniej się poparzyć lub zareagować na promienie UV poprzez pojawienie się przebarwień. Należy koniecznie uświadomić klienta, jak ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad pozabiegowej pielęgnacji i chronienia skóry.

 

Co jeszcze może wpłynąć na efekt?

Na skuteczność  i długotrwałość efektu może wpłynąć zażywanie niektórych leków. Chodzi przede wszystkim o preparaty hormonalne zawierające środki, które mogą podnosić wrażliwość skóry na światło.

 

 

 

 • Główne przeciwwskazania do depilacji laserowej są związane ze zdolnością zabiegu do nasilenia wrażliwości skóry na światło i aktywizacji procesów metabolizmu w skórze.
 • Oprócz tego, przy usuwaniu włosów (mieszka włosowego) mogą się wytwarzać resztki po rozpadzie białka. Ogólnie nie są groźne, ale poniekąd mogą być przyczyną reakcji alergicznych wyrażających się w postaci gorączki lub lekkiego miejscowego obrzęku.
 • Depilacja laserowa jest zakazana dla kobiet w ciąży właśnie z tego powodu, nie zaś przez jej bolesność, jak wiele osób uważa. Kolejnym przeciwwskazaniem medycznych do stosowania metod laserowych są nowotwory. Wiązka lasera aktywizuje procesy w komórkach i hipotetycznie może przyspieszać rozwój nowotworów. Rzecz jasna, że takie ryzyko jest stricte teoretyczne, bezpieczeństwo nowoczesnych laserów jest potwierdzona przez badania kliniczne i certyfikaty jakości (na przykład, FDA), ale przecież prawdą jest to, że problemy onkologiczne to zbyt poważna rzecz, by dopuszczać się chociażby minimalnego ryzyka.
 • Istotnym czynnikiem, warunkującym jakość zabiegu, jest urządzenie do terapii laserowej. Zawsze wybieraj urządzenia wiarygodnych producentów, nawet jeśli musisz zapłacić za nie więcej, niż za chińskie aparaty no-name. Tylko sprawdzeni sprzedawcy, którzy mogą dostarczyć cały pakiet dokumentów technicznych i certyfikatów, mogą zagwarantować jakość produktu. Ze względów oszczędnościowych opłaca się kupić dobre urządzenie na raty (na szczęście, firmy dealerskie często oferują taką opcję), niż szukać zniżki i lekceważyć oczywiste niedoskonałości sprzętu nieznanych producentów.

 

Zawsze wybieraj urządzenia wiarygodnych producentów, nawet jeśli musisz zapłacić za nie więcej, niż za chińskie aparaty no-name. Tylko sprawdzeni sprzedawcy, którzy mogą dostarczyć cały pakiet dokumentów technicznych i certyfikatów, mogą gwarantować jakość produktu. Ze względów oszczędzania opłaca się kupić dobre, mocne urządzenie na raty (na szczęście, firmy dealerskie często oferują taką opcję), niż ścigać zniżki i lekceważyć oczywiste niedoskonałości sprzętu nieznanych producentów.

 

 

Wybieraj sprzęt rozsądnie, zadbaj o wystarczająco wysoką kwalifikację kosmetologów w Twoim salonie, mądrze buduj politykę marketingową Twojej placówki, a zabieg depilacji laserowej będzie nowym źródłem rozwoju i wzrostu Twojego biznesu, szybko odzyskując Twoje inwestycje.

 

 

 Przeczytaj nasze najnowsze artykuły:  

Kompleksowe Podejście Do Terapii Typu Twarzy Zde formowanej

Redakcja Testuje: TOP Metody Do Odchudzania

Rodzaje Starzenia Się: Jak Wybrać Właściwy Program Zabiegów Anti-Age

Co Będzie Popularne W Kosmetologii W 2020

TOP-7 Składników Dobrego Wizerunku Kosmetologa: Jak Osiągnąć Ideał?